VI Ogólnopolski Finał Orlik Volleymania 2016 w Kaliszu! - Orlik Volleymania

VI Ogólnopolski Finał Orlik Volleymania 2016 w Kaliszu!
02.06.2016


Kalisz będzie gospodarzem VI Ogólnopolskiego Finału Orlik Vollyemania 2016! Turniej zostanie rozegrany 20-22 czerwca 2016 roku! To właśnie w Kaliszu 24 najlepsze drużyny powalczą o pierwsze miejsce w turnieju!

kalisz_2016_1.jpg

Mówi się o Kaliszu, że jest najstarszym polskim miastem. To w istocie skrót myślowy, odnoszący się do faktu posiadania przez Kalisz najstarszej, spośród wszystkich polskich miast, pisanej metryki, wystawionej przez Klaudiusza Ptolemeusza. Kalisia leżała na słynnym szlaku bursztynowym, a ponieważ nie ma żadnych wątpliwości, że szlak ten przebiegał przez tereny dzisiejszej ziemi kaliskiej, wielu naukowców i historyków utożsamia tę starożytną krainę z Kaliszem. W tym mieście historią się po prostu oddycha. Mnóstwo tu reliktów przeszłości. Urokliwe kamienice, kościoły, wąskie uliczki, które skrywają niejedną tajemnicę.   

Żeby poczuć jedyną w swoim rodzaju atmosferę miasta trzeba koniecznie odwiedzić jego zabytkowe centrum. O każdej porze roku warto wejść na wieżę ratuszową. Z platformy widokowej ostatniego dostępnego dla turysty poziomu można podziwiać jedyną w swoim rodzaju panoramę Kalisza. Prawdziwym skarbem grodu nad Prosną jest park miejski, jedno z najstarszych tego typu miejsc w Polsce. Rozciągający się w ramionach rzeki Prosny, (w sumie ponad 24-hektarowy) zieleniec to jeden z najcenniejszych kaliskich zabytków. W ścisłym centrum miasta warto odwiedzić zabytkowe kościoły, których metryka sięga średniowiecza i renesansu. W skarbcu bazyliki kolegiackiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znajdują się m.in. podarowany świątyni przez Kazimierza Wielkiego pozłacany gotycki kielich i romańska patena, którą książę wielkopolski Mieszko III Stary przekazał lądzkim zakonnikom. W gotyckiej Katedrze pw. św. Mikołaja Biskupa można obejrzeć freski i witraże autorstwa Włodzimierza Tetmajera (malarz był pierwowzorem Gospodarza w „Weselu” Wyspiańskiego).       

Miłośnicy historii docenią zachowane fragmenty murów obronnych i ich najważniejszą część z jedyną zachowaną basztą, zwaną „Dorotką”. 1,5 kilometra od centrum miasta, w dzielnicy Zawodzie, znajduje się rezerwat archeologiczny „Kaliski Gród Piastów”. To prawdziwa gratka dla tych, którzy interesują się najwcześniejszymi dziejami polskiej państwowości. Od 2008 roku można zwiedzać rezerwat z częściowo zrekonstruowanym, wczesnośredniowiecznym grodziskiem. Zwłaszcza w okresie letnim na terenie „Kaliskiego Grodu Piastów” odbywają się liczne imprezy z udziałem m.in. grup rekonstrukcyjnych z całej Europy.    

Przebywając w Kaliszu nie sposób zrezygnować ze spaceru aleją Wolności – najbardziej reprezentatywną ulicą Kalisza, położoną na wyspie, w ramionach odnóg Prosny. Przy alei Wolności znajdują się zabytkowe: teatr, gmach sądu, Villa Calisia, Folusz i kamienice.   

Autor: ZDZ Michał Stefaniak, Biuro ds. Promocji i Informacji Miejskiej Urzędu Miejskiego w Kaliszu

kalisz_2016_2.jpg

Baszta zwana "Dorotką"

kalisz_2016_3.jpg

Kaliski Gród Piastów na Zawodziu


kalisz_2016_8.jpg

 
Skwer Rozmarek

kalisz_2016_9.jpg


Teatr

kalisz_2016_7.jpg


Ratusz w Kaliszu


kalisz_2016_5.jpgKatedra pw. św. Mikołaja Biskupa

kalisz_2016_6.jpgPark miejski