Międzynarodowy turniej Stolzle Volleyball Talents Cup 20-21 grudnia w Częstochowie! - Orlik Volleymania

Międzynarodowy turniej Stolzle Volleyball Talents Cup 20-21 grudnia w Częstochowie!
11.12.2018

 
Wielkimi krokami nadchodzi Stolzle Volleyball Talents Cup Boys U-19, który w dniach 20-21 grudnia odbędzie się w Częstochowie. Udział w międzynarodowym turnieju weźmie osiem drużyn, w tym Eco-Team AZS 2020 Stolzle Częstochowa. Organizatorami imprezy są miasto Częstochowa oraz Stowarzyszenie Kultury Fizycznej „Częstochowska Siatkówka”.

stozle_grudzie2018.jpg

W pierwszy weekend grudnia pod Jasną Górą rozgrywana była decydująca faza Klubowych Mistrzostw Świata, podczas których Hala Sportowa „Częstochowa” pękała w szwach, a kibice siatkówki mogli zobaczyć w akcji największe gwiazdy światowej siatkówki. Niespełna trzy tygodnie później do częstochowskiej hali znów zjadą się drużyny na międzynarodowy turniej, tym razem w wydaniu młodzieżowym.

- Turniej z dość mocną obsadą. Chcemy promować nasze miasto, które zawsze na siatkarskiej mapie było widoczne. Trochę ostatnie czasy są słabsze dla nas, ale nie przejmujemy się, chcemy przywrócić to miejsce Częstochowie, dlatego zaprosiliśmy drużyny z zagranicy i topowe zespoły z Polski, żeby uczestniczyły z nami w tym turnieju – mówi prezes Stowarzyszenia Kultury Fizycznej „Częstochowska Siatkówka” Wojciech Pudo.

Udział w grudniowym turnieju weźmie osiem europejskich drużyn. Do Częstochowy zawitają dwie włoskie ekipy - Scuola Pallavollo Anderlini oraz Futura Cordenons. Stawkę drużyn spoza naszego kraju uzupełnią czeska VK Ostrava oraz słowacki COP Volley Trencin. W ostatniej chwili z udziału w turnieju musiała zrezygnować drużyna z Ukrainy - VSK MHP Vinnytsia, która z powodu sytuacji w kraju nie otrzymała zgody na przyjazd do Polski. Zespół z Ukrainy zastąpi Hemarpol Norwid Częstochowa. Ponadto w Częstochowie zagrają Trefl Gdańsk oraz MOS Wola Warszawa. W Stolzle Volleyball Talents Cup Boys U-19 wystąpią także siatkarze gospodarzy – Eco-Team AZS 2020 Stolzle Częstochowa.

- Chcemy, żeby turniej na stałe wpisał się w kalendarz imprez sportowych w Częstochowie i z każdą kolejną edycją jego ranga na arenie międzynarodowej rosła – mówi Wojciech Pudo.

Turniej rozłożony jest na dwa dni. Osiem zespołów zostanie podzielonych na dwie grupy, w której znajdą się po cztery drużyny. W tej fazie rozgrywek każde spotkanie będzie trwało trzy pełne sety, a każda wygrana partia to jeden punkt do tabeli. Drugiego dnia zostaną rozegrane spotkania o miejsca 1-4 oraz 5-8. Tym razem do trzech wygranych setów.

Wszystkie spotkania turnieju zostaną rozegrane w Hali Sportowej „Częstochowa” przy ulicy Żużlowej 4.

Eco-Team AZS 2020 Stolzle Częstochowa
Częstochowski klub mimo swojej krótkiej historii może się już poszczycić złotym medalem mistrzostw Polski kadetów. Ponadto siatkarze AZS 2020 corocznie staje na podium w mistrzostwach województwa śląskiego w niemal wszystkich kategoriach wiekowych.

Scuola di Pallavolo Anderlini
Scuola di Pallavolo Anderlini to włoski klub, który szkoli obecnie około 1500 dzieci i jest jednym z największych klubów młodzieżowych we Włoszech. Ponadto zespół z Modeny będzie przebywać w Częstochowie przez 6 dni i odbędzie również wspólne treningi z siatkarzami Eco-Team AZS 2020 Stolzle Częstochowa.

COP Volley Trencin
Na grudniowe zmagania pod Jasną Górę zawita COP Volley Trencin, który jest odpowiednikiem polskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego, której siatkarze występują w młodzieżowych reprezentacjach Słowacji. Na co dzień zespół rywalizuje w najwyższej słowackiej lidze siatkówki.

A.S.D. Futura Cordenons
Udział w turnieju weźmie także druga drużyna z Włoch - A.S.D. Futura Cordenons. Włoski klub powstał 27 lat temu i jeszcze niedawno występował w Serie B. Władze klubu postanowiły jednak postawić na młodzież, gdzie Futura Volley osiąga spore sukcesy.

VK Ostrava
Kolejnym zagranicznym zespołem, który weźmie udział w Stolzle Volleyball Cup Talents Boys U-19 będzie VK Ostrava. Czesi osiągają wiele sukcesów w siatkówce młodzieżowej, a jednym z ostatnich sukcesów czeskiej drużyny jest brązowy medal mistrzostw Czech juniorów.

MOS WOLA Warszawa
W grudniu do Częstochowy zawita również najbardziej znany i utytułowany młodzieżowy klub w Polsce, który w swojej historii zdobył już 24 medale mistrzostw Polski, a wychowankami MOS WOLA są tacy siatkarze jak Zbigniew Bartman, Grzegorz Łomacz, Fabian Drzyzga czy Damian Wojtaszek.

Trefl Gdańsk
Drugi  krajowy zespół pod Jasną Górę przyjedzie z województwa pomorskiego, a będą to siatkarze Trefla Gdańsk. Gdańszczanie od kilku sezonów zawsze dopływa do turnieju finałowego juniorów, a ostatni srebrny medal zdobyli w sezonie 2014/2015.

Hemarpol Norwid Częstochowa
Turniejową stawkę zamyka drugi częstochowski zespół. Klub z Częstochowy w swojej historii również może poszczycić się medalami mistrzostw Polski oraz mistrzostw województwa śląskiego. Częstochowski klub słynął głównie z drużyn młodzieżowych, lecz w ostatnich sezonach próbuje także swoich sił na zapleczu PlusLigi.

Autor: Katarzyna Porębsa/Informacja prasowa