UKS Jastarnia i Maziopki Legionowo triumfatorami pierwszego dnia Finału Ogólnopolskiego Orlik Volleymania - Orlik Volleymania

UKS Jastarnia i Maziopki Legionowo triumfatorami pierwszego dnia Finału Ogólnopolskiego Orlik Volleymania
03.10.2011

Przy pięknej, słonecznej pogodzie rozegrano wielki finał ogólnopolski turnieju siatkarskiego Orlik Volleymania. Sobota była dniem rywalizacji dziewcząt i chłopców z roczników 1998 i 1999. Na najwyższym stopniu podium stanęli zawodnicy UKS Jastarnia. U dziewcząt najlepsza okazała się drużyna Maziopki Legionowo.

Pierwszy dzień finału ogólnopolskiego przebiegał w atmosferze wielkiego siatkarskiego święta. Na czterech specjalnie przygotowanych boiskach w Sopocie 8 zespołów w dwóch kategoriach wiekowych rozpoczęły rywalizację o prymat w Polsce. Do finału awansowały drużyny, które zajęły dwa pierwsze miejsca w finałach wojewódzkich. Zespoły podzielone zostały na 2 grupy i rozpoczęły rywalizację, która miała wyłonić najlepsze drużyny. Turnieje chłopców i dziewcząt toczyły się równolegle, więc kibice mogli podziwiać wszystkie zespoły. W rywalizacji dziewcząt od początku bardzo dobre wrażenie zostawił po sobie Zespół Szkół z Orzechowa. Bez straty seta wygrały swoją grupę i wydawały się faworytkami do zdobycia pierwszego miejsca. Drugą grupę, również bez porażki, wygrały zawodniczki z Mazowsza – Maziopki Legionowo. Do półfinałów awansowały również drużyny SP 137 Łódź oraz Gimnazjum nr 1 Turek. Drużyny, które zajęły drugie miejsca w grupie nie miały jednak szans z dobrze dysponowanymi tego dnia zespołami z Legionowa i Orzechowa, które pewnie wygrały półfinały 2:0. W meczu o trzecie miejsce dziewczęta z Turku pokonały drużynę z Łodzi i stanęły na najniższym stopniu podium. W wielkim finale walka była zacięta. Obie drużyny wzniosły się na wyżyny swoich umiejętności. Więcej zimnej krwi zachowały zawodniczki z Legionowa i to one wygrały rywalizację dziewcząt w pierwszym turnieju Orlik Volleymania. Słowa uznania należą się też zespołom z województwa wielkopolskiego, które zajęły pozostałe miejsca na podium.
 
Rywalizacja chłopców począwszy od rozgrywek grupowych była bardziej zacięta. Świdczy o tym większa liczba tie-breaków oraz wyrównany poziom wszystkich startujących zespołów. Trudno było wskazać jednoznacznego faworyta do zwycięstwa. Grupy wygrały drużyny UKS Jastarnie oraz MKS MOS Turek, ale musiały się solidnie napracować, żeby pokonać grupowych rywali. Do półfinału awansowały również zespoły z Dziemian oraz Szkoła Podstawowa nr 1 z Ostrołęki. Pierwszy półfinał pomiędzy drużynami z Turku i Dziemian był bardzo zacięty. W pierwszym secie prowadzenie zmieniało się jak w kalejdoskopie, ale ostatecznie zwyciężyli chłopcy MKS MOS Turek 19:17. Podłamani tym faktem zawodnicy z Dziemian przegrali również drugą partię i z awansu do finału cieszyli się zawodnicy z Turku. W drugim półfinale dobrą dyspozycję potwierdzili zawodnicy UKS Jastarnia pewnie w dwóch setach pokonując zespół Szkoły Podstawowej nr 1 Ostrołęka. W meczu o trzecie miejsce zawodnicy z Ostrołęki pokonali drużynę Dziemiany 2:0. Był to bardzo dobry mecz w wykonaniu chłopców z województwa mazowieckiego. Mecz o pierwsze miejsce był godny spotkania finałowego. Drużyna UKS Jastarnia grając porywającą siatkówkę od początku spotkania była drużyną dyktującą warunki na boisku. MKS MOS Turek starał się odgryzać, ale pierwszy set należał do chłopców z województwa pomorskiego. Drugi set przebiegał podobnie do pierwszego. Zawodnicy UKS Jastarnia kontrolowali przebieg wydarzeń na boisku i ostatecznie zwyciężyli w finale Orlik Volleymanii 2:0.
 
Pierwszy dzień turnieju Orlik Volleymania zakończyło wręczenie pucharów i medali dla najlepszych drużyn. Nie zabrakło znakomitych gości. Nagrody wręczał Minister Sportu Pan Adam Giersz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Pan Ryszard Stachurski oraz Sekretarz Generalny PZPS Pan Bogusław Adamski. Miłą niespodzianką było pojawienie się na turnieju zawodniczek reprezentacji Polski Izabeli Bełcik oraz Eleonory Dziękiewicz, które obejrzały najważniejsze mecze turnieju i rozdały puchary najlepszym zawodnikom i zawodniczkom. Pojawienie się tak znakomitych gości na pewno było wielkim przeżyciem dla wszystkich grających. Już jutro rywalizację rozpoczną zawodnicy i zawodniczki z roczników 1996 i 1997. Emocji z pewnością nie zabraknie.